Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Prevencia na ochranu lesov pred požiarmi Vytlačiť
 

erb Hasičský a záchranársky zbor SROkresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Topoľčanoch
Krušovská 1357
95501 Topoľčany

 

Vážení občania! 

S príchodom jari sa v prírode každoročne vytvárajú podmienky pre zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov. Suché a veterné počasie, neopatrnosť ľudí pri spaľovaní odpadov, vypaľovaní trávy v záhradách, na poliach, zakladanie ohňa mimo určených a zabezpečených miest, to sú hlavné faktory, ktoré môžu zapríčiniť požiare v prírodnom a lesnom prostredí.

Každý občan Slovenskej republiky  je povinný na účely predchádzania vzniku požiarov dodržiavať povinnosti zákona o ochrane pred požiarmi.

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Topoľčanoch , v snahe predísť  požiarom sa obracia na vás s následnou výzvou:

  • rešpektujte zákaz vypaľovania porastov bylín, kríkov a stromov
  • nezakladajte oheň na miestach, ktoré na to nie sú vyhradené a kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu
  • nefajčite a nepoužívajte otvorený oheň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru
  • rodičia, nezabúdajte na zodpovednosť za konanie svojich detí , ak sa hrajú v prírode bez dozoru dospelých
  • dodržiavajte zákazy a príkazy, ktoré vyznačujú vlastníci lesov a obhospodarovatelia lesných pozemkov
  • ak už k požiaru dôjde, vykonajte nevyhnutné opatrenia a požiar sa pokúste v počiatočnom štádiu v rámci svojich možností uhasiť improvizovanými prostriedkami  alebo vykonajte nevyhnutné opatrenia na zamedzenie jeho šírenia
  • požiar oznámte na telefónnom čísle 112 alebo 150, alebo na najbližšej ohlasovni požiarov.

Na účely predchádzania vzniku  požiarov budú zo strany Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru vykonávané protipožiarne kontroly. Pri zistení porušenia platnej legislatívy na úseku ochrany pred požiarmi , Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru pristúpi k sankčným opatreniam. Fyzickej osobe, ktorá sa dopustí priestupku na úseku ochrany pred požiarmi možno uložiť pokutu až do výšky 100.-eur v blokovom konaní, alebo do výšky 331.- eur pri ústnom prerokovaní priestupku.

Vážení občania, je na každom z nás, aby sme pristupovali k danej problematike zodpovedne, vážili si krásu prírody a chránili ju ako najlepšie vieme.


 
 

dnes je: 17.6.2019

meniny má: Adolf

webygroup
ÚvodÚvodná stránka